Prosta konstrukcja szablonu dla sklepu

Istnieje naprawdę wiele możliwości, by pozyskiwać odpowiednie szablony sklepu internetowego dla, jakże popularnego, oprogramowania sklepu – istnieją takie, które pobrać możemy bez ponoszenia żadnych kosztów, oraz takie, które możemy kupić. Wybór, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, jest naprawdę duży. Niektórzy zamawiają natomiast specjalnie dostosowany do ich potrzeb projekt – na rynku istnieje coraz więcej firm czy agencji, które zajmują się projektowaniem szablonów dla sklepów czy witryn różnego innego rodzaju. Niemniej jednak, niektórzy swoje szablony tworzą sami. Jeśli decydujemy się na właśnie takie rozwiązanie, pamiętajmy, że możemy albo stworzyć cały szablon od samego początku, albo skopiować już istniejący szablon i modyfikować jedynie zawarte w nim pliki.

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy, pamiętać należy o tym, jak wygląda konstrukcja szablonu Prestashop dla sklepu. Tak więc, szablon dzieli się na strukturę strony i dane – wszystkim odpowiedzialnym za nie plikom przyporządkowany jest osobny katalog- oraz formę szablonu, tj. to, jak się prezentuje, a więc krój tekstu, grafiki. Odpowiednie pliki znajdują się, tak samo, w jednym katalogu. Jeśli decydujemy się na edytowanie już istniejącego szablonu, co jest rozwiązaniem zdecydowanie prostszym i bardziej praktycznym, pamiętajmy, by nie edytować plików w nim zawartych, ale pracować jedynie na katalogach skopiowanych, tj. na już naszym szablonie, będącym w pewnym sensie kopią roboczą czy zapasową, gdyż będziemy mieć wtedy dostęp do oryginalnej wersji, co może okazać się przydatne, gdy np. popełnimy jakieś błędy.

Czy takowe się pojawiły, możemy sprawdzić w dość prosty sposób- logujemy się na administracyjnym panelu naszego sklepu, wybieramy z menu zakładkę „system”, następnie „konfiguracja” i „design”, wybieramy nazwę naszego szablonu, odświeżamy widok i wszystko staje się jasne. Po wprowadzaniu czy modyfikowaniu jakiś elementów szablonu czynności powtarzamy, by na bieżąco śledzić zmiany. Oprócz wymienionych wcześniej opcji, istnieje również możliwość tworzenia własnego szablonu, ale kopiowania jedynie niektórych elementów z szablonu już gotowego, np. arkusze stylów czy zbiór grafik. Odpowiednie modyfikowanie wybranych elementów, kopiowanie innych, a jeszcze innych tworzenie, pozwala na pełną personalizację szablonu i dopasowanie go do naszych oczekiwań, upodobań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sklep działa i prezentuje się dokładnie tak, jak chcemy.

Szablon Prestashop